Bloog Wirtualna Polska
Są 1 272 824 bloogi | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS
Kategorie

Pułkownik Krzysztof Mellin

niedziela, 30 lipca 2017 18:30
Skocz do komentarzy

 

Na sejmie koronacyjnym w 1676 r. oberszterleytant Krzysztof Mellin otrzymuje indygenat, czyli przyjęcie w poczet polskiej szlachty przedstawiciela zagranicznego szlacheckiego rodu. 1676 r. to czasy Jana III Sobieskiego, czyli największych tryumfów wojskowych I Rzeczypospolitej, indygenat Mellina najpewniej jest z nimi związany. 

Pułkownik Krzysztof Mellin wyskakuje nam w internetowej wyszukiwarce przy Husiatyniu na dzisiejszej Ukrainie, ale chronologicznie pojawia się najwcześniej przy .. Malcie, przy okazji opowieści o barwnej historii życia Otto Friedricha von der Groebena (1657-1728). Czytamy tam mianowicie, że ów Otto jako siedemnastoletni chłopiec, czyli w 1674 r. wyrusza "pod opieką" polskiego pułkownika wojsk koronnych Krzysztofa Mellina na Maltę. "To polski pułkownik prawdopodobnie zaraził młodego Otto pasją podróży i służbą na morzu", czytamy. Otto walczy potem w barwach Zakonu Maltańskiego z Turkami i piratami na Morzu Śródziemnym, ale to już raczej odrębna od "opiekuna" Krzysztofa Mellina historia. 

.

Kolejny internetowy traf to książeczka Aleksandra Czołowskiego pt. "Wojna polsko-turecka 1675 r.", a w niej opis obronyTrembowli. Na stronie 25 czytamy, że zameczki podolskie, Husiatyń i Sidorów Kalinowskiego, były bardzo słabe jako punkty oporu przeciwko Turkom,"ani tam wody ani chleba nie było". Stał tam pułk pieszy dragoński Jana Cetnera ze 160 ludzi złożony, jedną połową z nich dowodził pułkownik Krzysztof Mellin, to w Husiatynie, a drugą połową w Sidorowie kapitan Jan Samuel Chrzanowski. Jan Sobieski rozkazał 24 lipca obie te załogi wycofać i ściągnięto je do Trembowli. Rozkazy wkrótce się zmieniły i chorąży Mikołaj Sieniawski "pchnął rozkaz do Melina, aby z całym pułkiem przybył do Brzeżan". To bardzo nie spodobało się Sobieskiemu, który uważał, że należy przede wszystkim wzmocnić Trembowlę, pisał tak 9 i 14 sierpnia. Tak też się stało, komendantem Trembowli został jednak kapitan Chrzanowski (być może przez to wysłanie Mellina do Brzeżan). Następnie Aleksander Czołowski pisze dużo o Chrzanowskim, nie wspomina już o Mellinie, który jednak najpewniej tam był (???). Wojna z Turcją łatwa nie była, kolejno przecież padły Zbaraż, Mikulińce i Podhajce, Turcy zbliżali się do Trembowli. Rozpoczęło się oblężenie, bardzo ciężkie, wrzesień, październik, coraz gorsza pogoda, kiedy oblężonym zabrakło amunicji uzdatniali tureckie kule, które padały na zamek i wysyłali je z powrotem. Niszczyli budowane przez Turków podkopy, w końcu król obiecał odsiecz i zbliżał się w te rejony, co wymusiło na Turkach myślenie o odwrocie i odstąpienie  od oblężenia. Trembowla, 14-dniowy opór przeciw Turkom, stały się symbolem zwycięstwa nad Turkami. Czołowski nie pisze wprost o udziale w obronie Trembowli pułkownika Krzysztofa Mellina, trzeba to potwierdzić (lub zaprzeczyć) w innych źródłach.

.

Jest natomiast do wychwycenia inna jeszcze wzmianka o pułkowniku Krzysztofie Mellinie i roku 1675, pisze o tym także Aleksander Czołowski. Że mianowicie Jan Sobieski ulokował w zamku w Złotym Potoku załogę pod dowództwem pułkownika Mellina. Jak to się ma do Trembowli? Jeszcze nie wiem, ale Złoty Potok koniecznie trzeba będzie odwiedzić, ruiny zamku stoją, w Trembowli byłam. Jeszcze Brzeżany, Husiatyń. Mam nadzieję, że więcej miejsc ze szlaku bojowego pułkownika Mellina uda się odszukać. W każdym razie indygenat na sejmie koronacyjnym w 1676 r. jest faktem, Krzysztof Mellin znalazł się w kręgu polskiej szlachty. 

.

.

Podziel się
oceń
1
1


wtorek, 21 listopada 2017

Licznik odwiedzin:  71 459  

Kalendarz

« listopad »
pn wt śr cz pt sb nd
  0102030405
06070809101112
13141516171819
20212223242526
27282930   

Wyszukaj

Wpisz szukaną frazę i kliknij Szukaj:

Głosuj na bloog


zobacz wyniki

Subskrypcja

Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać info o nowym wpisie:

O moim bloogu

Taki nowy pomysł, zobaczymy. W miarę częste wpisy o "postępach" genealogicznych i o ich braku też. Łucja Wierzycka. lucjawierzycka@wp.pl

O mnie

Statystyki

Odwiedziny: 71459

Więcej w serwisach WP

Ale seriale

Pytamy.pl