Bloog Wirtualna Polska
Jest 1 270 014 bloogów | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS
Kategorie

Mellin

niedziela, 16 lipca 2017 22:39
Skocz do komentarzy

 

W genealogii ze strony dziadka Stanisława, na głębokim już poziomie, 4xprababki, pojawia nam się nazwisko Mellin. Tajemnicze, ale właściwie jasna sprawa, to potomkowie Krzyżaków, łapiemy ich w Ziemi Michałowskiej, w rejonie Brodnicy. Nie wiem czy genealogia Mellinów jest dobrze znana, ja jej wciąż jeszcze nie badałam i nie znam, wciąż czeka, chyba na to, że ktoś mnie wyręczy w tym dziele, a wyręczy na pewno, nie wątpię, bo sprawa jest arcyciekawa. Mikołaj Mellin zginął w bitwie pod Grunwaldem w 1410 r., jako komtur radzyński, wcześniej związany urzędowo także ze Starogrodem i z Unisławiem (gdzie ostatnie archeologiczne odkrycie, o czym już na blogu było). Te miejsca wraz z nazwiskiem wyłapuje nawet "Słownik geograficzny", czyli ważna historyczna postać, warto zajrzeć w hasła: Radzyń, Starogród, Unisław. Czy moja Mellin zmarła w II poł. XIX w. jest z nim jakoś rodzinnie związana? Od 1410 r. minęło tyle pokoleń, ale można przypuszczać, że tak.

A inni o tym nazwisku, historycznie? Może tak, może nie, mogły być przecież różne rodziny używające tego nazwiska.

Szczególnie interesująca jest postać Ludwiga Augusta Mellina, rosyjskiego kartografa, żyjącego w latach 1754-1835, który sporządził mapy Livonii (dzisiaj Łotwa i Estonia, a kiedyś nasze Inflanty). Właściwie nie był rosyjskim kartografem, tylko bałtyckim Niemcem, ale urodził się w dzisiejszej Estonii (Tuhala, 12/23.01.1754 r.), a zmarł w stolicy obecnej Łotwy (Ryga, 28.02./12/03.1835 r.), a to było wówczas rosyjskie Imperium. Mapy powstały na zamówienie cara Rosji, Pawła. Mellin pracował nad nimi aż 28 lat. Przedsięwzięcie było absolutnie pionierskie, porządne mapy tego rejonu nie istniały wcześniej. Mapy okazały się tak dobre, dokładne, pokazujące oprócz tradycyjnej treści także ukształtowanie terenu, że w związku z ich sporządzeniem Ludwig August Mellin został w 1798 r. ... aresztowany, a mapy wycofano z oficjalnej dystrybucji.

Map jest w sumie 14, ciekawa propozycja dla podróżujących do Estonii i Łotwy także dzisiaj, można je obejrzeć tutaj, link:

https://www.wdl.org/en/item/2571/

i tutaj:

https://et.wikipedia.org/wiki/Liivimaa_atlas

 

.

Właściwie nie jest to temat stricte genealogiczny, kartograf Ludwig August Mellin prawdopodobnie nie jest naszym krewnym, ale z drugiej strony nie jest to wcale wykluczone. Nie wiemy skąd pojawił się w Ziemi Chełmińskiej w XIV w. Mikołaj Mellin, o którym była tutaj mowa, być może Ludwig August Mellin jest potomkiem jakiegoś wspólnego przodka z owym Mikołajem. A poza tym "kocham mapy", a te mapy nie są jakoś dobrze znane. Linki, które powyżej, prowadzą do World Digital Library i Biblioteki Kongresu oraz estońskiej wikipedii.

Do historii przeszedł też słynny fiński matematyk o tym nazwisku, Robert Hjalmar Mellin, żyjący w latach 1854-1933. Dał on nazwę odkrytej przez siebie zasadzie matematycznej, zwanej transformata Mellina. Hasła w wikipedii w języku polskim nie ma, ale są hasła w angielskojęzycznej wersji:

https://en.wikipedia.org/wiki/Mellin_transform

https://en.wikipedia.org/wiki/Hjalmar_Mellin

Finlandia była rówież częścią rosyjskiego Imperium i Robert Mellin urodził się jako poddany rosyjskiego cara. 

Nasi czy nie nasi, kolejne nazwisko, które warto genealogicznie śledzić.

.

___

W "Słowniku geograficznym", linki:

hasło Unisław i Mikołaj Mellin:

http://dir.icm.edu.pl/Slownik_geograficzny/Tom_XII/808

hasło Starogród i Mikołaj Mellin (1398-1409):

http://dir.icm.edu.pl/Slownik_geograficzny/Tom_XI/253

hasło Radzyń i Mikołaj Mellin:

http://dir.icm.edu.pl/Slownik_geograficzny/Tom_IX/485

.

 

Podziel się
oceń
0
1


Tagi: Mellin


niedziela, 22 października 2017

Licznik odwiedzin:  70 772  

Kalendarz

« październik »
pn wt śr cz pt sb nd
      01
02030405060708
09101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Wyszukaj

Wpisz szukaną frazę i kliknij Szukaj:

Głosuj na bloog


zobacz wyniki

Subskrypcja

Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać info o nowym wpisie:

O moim bloogu

Taki nowy pomysł, zobaczymy. W miarę częste wpisy o "postępach" genealogicznych i o ich braku też. Łucja Wierzycka. lucjawierzycka@wp.pl

O mnie

Statystyki

Odwiedziny: 70772

Więcej w serwisach WP

Ale seriale

Pytamy.pl