Bloog Wirtualna Polska
Są 1 272 824 bloogi | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS
Kategorie

Brzeźno-Kłóbka, kolejne informacje o kościółku

czwartek, 18 maja 2017 21:01
Skocz do komentarzy

Tym razem cytat ze strony internetowej Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku, z własnymi podkreśleniami i pogrubieniami:

 

"Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku otrzymało dotację z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na realizację  zadania pn. Konserwacja XVIII wiecznych ołtarzy i ambony do wyposażenia kościoła z Brzeźna w Parku Etnograficznym w Kłóbce.  Przyznana w ramach Programu "Wspieranie działań muzealnych" dotacja, przy sfinansowaniu wkładu własnego przez Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego, umożliwi pełną aranżację wnętrza drewnianego kościoła, który w ubiegłym roku został przeniesiony z Brzeźna koło Lipna do Kujawsko-Dobrzyńskiego Parku Etnograficznego w Kłóbce (gmina Lubień Kujawski).

Kościół w Brzeźnie nie posiadał pełnego wyposażenia dlatego w programie, poza konserwacją dwóch ołtarzy zachowanych w jego wnętrzu, ujęto ambonę pochodzącą z drewnianego kościoła w Ostrowitem w gm. Lipno. Poddane konserwacji zabytki, będące unikatowymi przykładami wiejskiej snycerki barokowej i wczesnoklasycystycznej, zostaną uratowane dla przyszłych pokoleń, a umieszczone w odrestaurowanym wnętrzu świątyni na terenie skansenu, pełnić w nim będą funkcje poznawcze, edukacyjne i estetyczne. Udostępnienie kościoła,  jako pięknego przykładu ludowej architektury doby baroku, wzbogaci dobrzyński sektor wsi skansenowskiej w Kłóbce o nieistniejący w nim dotychczas zabytek sakralny, stanowiący istotne uzupełnienie obrazu tradycyjnej kultury wiejskiej. Prace konserwatorskie przy ołtarzach i ambonie będą realizowane w jednej z toruńskich pracowni i zakończą się we wrześniu b.r. Równolegle w pracowni konserwatorskiej włocławskiego muzeum trwają prace przy pozostałych zabytkach niezbędnych do pełnego wyposażenia kościoła.  

Realizacja zadania zakończy się na przełomie września i października br. poświeceniem kościoła i udostępnieniem jego wnętrz dla zwiedzających."

.

A zatem wybieramy się do Kłóbki pod koniec września lub na początku października. Trzeba zawiadomić potomków Rościszewskich z Brzeźna, że można przybyć do Kłóbki na uroczystości poświęcenia kościółka, druga taka okazja już się nie przydarzy.

.

Bardzo interesująca jest informacja, że do wnętrza kościółka trafi ambona z kościółka w Ostrowitem. Otóż z Ostrowitem związane były losy brata Marcelego Rościszewskiego (ojca naszego prapradziadka Gustawa) - Jakuba Rościszewskiego. Marceli spłacony przez braci "poszedł w świat", początkowo zdaje się do Płocka, a Jakub pozostał na majątku w Brzeźnie. Ostrowite być może za sprawą ożenku weszło w skład jego włości, nie wiem. W każdym razie w Ostrowitem miał 19 dymów, a w Brzeźnie 34 dymy, to informacja z 1825 r. podana przez Jerzego Łempickiego. W 1843 r. już nie był ich właścicielem (dług i licytacja), jak podaje Łempicki. Ale wszystko jedno, ambona, która teraz trafi do kościółka z Brzeźna być może też była w jakiś sposób "nasza", czyli Rościszewskich. Ciekawe, ciekawe. A może... jacyś potomkowie Jakuba zostaną przy okazji odnalezieni? Nie mamy jeszcze żadnych informacji o być może żyjących do dzisiaj jego potomkach. Łempicki podaje informacje o dzieciach Jakuba, ale czy wszystkich? Jakub Rościszewski, brat naszego Marcelego, miał córkę Salomeę i Leokadię oraz synów Antoniego, Ignacego i Henryka.

.

Podziel się
oceń
1
1Więcej na ten temat


wtorek, 21 listopada 2017

Licznik odwiedzin:  71 459  

Kalendarz

« listopad »
pn wt śr cz pt sb nd
  0102030405
06070809101112
13141516171819
20212223242526
27282930   

Wyszukaj

Wpisz szukaną frazę i kliknij Szukaj:

Głosuj na bloog


zobacz wyniki

Subskrypcja

Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać info o nowym wpisie:

O moim bloogu

Taki nowy pomysł, zobaczymy. W miarę częste wpisy o "postępach" genealogicznych i o ich braku też. Łucja Wierzycka. lucjawierzycka@wp.pl

O mnie

Statystyki

Odwiedziny: 71459

Więcej w serwisach WP

Ale seriale

Pytamy.pl